Peta mobilnost Erasmus+ projekta "Think globally, act locally"
Autor: Petra Poljak, 20. 3. 2024.

Od 11. do 14. ožujka 2024. godine održala se peta od šest mobilnosti projekta „Think globally, act locally¨, ovog puta u novoj partnerskoj školi Skisport Mittelschule Murau u Austriji. Našu su školu predstavljali učenici osmog razreda, Klara Bišćan, Niko Bosiljevac, David Magdć i Nika Milinković u pratnji voditeljice projekta Petre Poljak, učiteljice Lidije Gojak Pavlić, učitelja Mislava Žirovčića i računovotkinje Andreje Berislavić.

Na svoju Erasmus+ avanturu u Skisport Mittelschule Murau tijekom koje smo zajedno s učenicima i učiteljima iz Poljske i Austrije sudjelovali u aktivnostima koje potiču na razmišljanje i djelovanje o održivom razvoju, krenuli smo u nedjelju 10. ožujka 2024. u 11 sati. Pozdravivši se s roditeljima krenuli smo put austrijskog mjesta Murau u Štajerskoj u koji smo stigli u poslijepodnevnim satima gdje su nas dočekali domaćini i partneri iz Poljske.

Naše četverodnevne aktivnosti započele su svečanim koncertom domaćina tijekom kojeg su učenici uz pjesmu i ples predstavili folklor kraja iz kojeg dolaze. Kroz vođeni razgovor čuli smo zanimljiva iskustva učenika koja su tijekom posljednje mobilnosti posjetili Poljsku. Upoznali smo prostor škole koja je nedavno obnovljena, a oduševljava arhitekturom i sadržajima. Nakon ručka kojeg su pripremili učenici škole domaćina i poslijepodnevnog odmora učenici su pogledali dokumentarac "Plastic war" te zajedno s učiteljima raspravljali o istom dok su koordinatori održali sastanak na kojem su se osvrnuli na odrađene aktivnosti te planirali nadolazeće.

Aktivnosti drugog dana mobilnosti u Austriji započele su radionicom o klimatskim promjenama u susjednoj Volksschule Murau. Učenici su imali priliku kroz različite interaktivne stanice uvidjeti promjene koje se zbog globalnog zatopljenja događaju s aspekta različitih klimatskih elemenata. Najveća zabrinutost zbog ljudskog djelovanja na klimu odnosi se na povećanu prisutnost ugljikovog dioksida u atmosferi zbog potrošnje fosilnih goriva stoga smo poslijepodne posjetili pivovaru koja proizvodi CO2 neutralna piva, a svoj rad temelji na samoodrživosti, koristeći vodu iz vlastitih izvora, hmelj i žitarice od lokalnih poljodjelaca koje zadovoljavaju stroge ekološke smjernice te energiju dobivenu iz obnovljivih izvora kojim ova regija obiluje. Jedna je od rijetkih punionica u Austriji koja se može pohvaliti spremnicima za višekratno upotrebu. Dan smo završili obilaskom mjesta uz lokalnog vodiča saznavši mnoge zanimljivosti o mjestu koje se prvi puta spominje u 13. stoljeću.

Treći dan mobilnosti u Skisport Mittelschule započeli smo usporedbom obilježavanja Uskrsa u Austriji, Poljskoj i Hrvatskoj. Učenici su u mješovitim grupama imali zadatak snimiti kratki film o dobivenim rezultatima. Potom su zajedno pripremali tradicionalni austrijski ručak za sve sudionike koristeći ekološki uzgojene proizvode koji su nabavljeni od lokalnih proizvođača. Nakon ručka uputili smo se u planine te uživali u zimskim radostima, štrudli i vrućoj čokoladi uz prekrasan pogled na vrhove prekrivene snijegom. Dan prepun aktivnosti smo završili uživajući na gradskom bazenu s prijateljima iz Poljske.

Posljednji dan mobilnosti u Austriji u sklopu projekta "Think globally, act locally" učenici su imali za zadatak osmisliti "What's App" status kojim će potaknuti poznanike na gašenje svjetala i ostalih električnih uređaja 23. ožujka na sat vremena kako bi obilježili Earth hour. Sudjelovali su u kreativnoj radionici "Upcycling Easter decoration" izrađujući uskrsne dekoracije od recikliranog materijala. Najboljem filmu o uskrsnim običajima dodijeljen je "Easter Oscar". Naše četverodnevno druženje završili smo tradicionalnom večerom u planinarskoj kući uz podjelu certifikata sudionicima.

Zahvaljujemo domaćinu Skisport Mittelschule Murau na iznimnoj atmosferi, gostoprimstvu te odlično planiranim aktivnostima kao i našim partnerima iz Poljske s kojima je uvijek ugodno surađivati. Veselimo se budućim aktivnostima i željno vas iščekujemo u našoj školi u rujnu.