Četvrta mobilnost projekta "Think globally, act locally"
Autor: Petra Poljak, 9. 1. 2024.

U razdoblju od 11. do 15. prosinca 2023. godine, učenici Leo Spudić, Romano Bišćan, Tania Cindrić i Lana Bosiljevac uz pratnju učiteljica Ivane Tuškan Mihalić i Petre Poljak predstavljali su našu školu na četvrtoj mobilnosti u sklopu projekta „Think globally, act locally“ u Poljskoj. Ovo je bio naš drugi posjet školi Akademicki Zespół Placówek Oświatowych iz Fijewa.

Na put smo krenuli u nedjelju, 10. prosinca 2023. direktnim letom sa zagrebačke Zračne luke Franjo Tuđman prema Varšavi, nakon čega smo se organiziranim prijevozom uputili prema Lubawi gdje nas je u kasne sate s osmjehom na licu dočekala ravnateljica škole domaćina.

Drugi dan naše mobilnosti u Poljskoj proveli smo kreativno i u božićnom duhu. Prijepodne smo sudjelovali u tri radionice. Tijekom prve radionice učenici su pravili otiske loga našeg projekta na platnene torbe. Zatim su zajedničkim snagama izrađivali ukrasne patuljke od zimzelenih grana te ukrašavali kutijice za nakit tehnikom dekupaž. Poslijepodne smo sudjelovali u izradi murala na temu našeg projekta kojeg su učenici odabrali između mnogih prijedloga koje su grupno osmišljavali.

Treći dan mobilnosti u školi Akademicki Zespół Placówek Oświatowych započeli smo obilaskom školske meteorološke postaje gdje su nam učenici objasnili kako i koje sve vremenske sastavnice prate. Naše aktivnosti nastavile su se na satu kemije tijekom koje su učenici analizirali kvalitetu tla iz školskog vrta te vode iz školske slavine. Poslijepodne smo posjetili Konsulat Świętego Mikołaja u gradu Kętrzynieu gdje smo se upoznali s načinima izrade popularnih staklenih kuglica za božićno drvce te sudjelovali u radionici ukrašavanja istih. Dan smo završili obilaskom grada Olsztyna uz zajedničku večeru.

Posljednji dan mobilnosti u Poljskoj započeo je nastavom engleskog jezika kroz aktivnosti koje su za cilj imale unaprijediti vještinu govorenja. Koordinatori su tijekom zajedničkog sastanka uputili nove partnere u način rada projekta te dogovorili termin sljedeće mobilnosti u Austriji. Nakon nastave proveli smo evaluaciju projekta. Poslijepodne su učenici proveli u zabavnom centru Hullo gdje su se okušali u nekim novim vještinama poput skijanja na umjetnoj podlozi i penjanja na umjetnoj stijeni. Naše četverodnevno druženje završili smo svečanom večerom i podjelom certifikata.

Put Hrvatske smo krenuli u petak nakon doručka, prvo automobilom prema Varšavi, a potom letom prema Zagrebu. Sretno smo stigli kući u poslijepodnevnim satima.