Treća mobilnost projekta "Think globally, act locally"
Autor: Petra Poljak, 6. 10. 2023.

U periodu od 25. do 28. rujna 2023. godine boravili smo u Städtische Gesamtschule u Iserlohnu u Njemačkoj gdje se održala treća mobilnost projekta „Think globally, act locally¨. Ovog su puta našu školu predstavljali učenici sedmog razreda, Magdalena Goldašić i Martin Tomac te dvoje učenika osmog razreda, Lucija Jurčević i Borna Gojak. Put Iserlohna su krenuli u pratnji učiteljica Mirjane Vranić Šušlje i Petre Poljak kako bi zajedno s učenicima i učiteljima iz partnerskih škola sudjelovali u planiranim aktivnostima koje potiču na razmišljanje i djelovanje o održivom razvoju.

Na put smo krenuli u nedjelju, 24. rujna u jutranjim satima. U Iserlohn smo stigli u vrijeme ručka gdje su nas dočekali domaćini kao i partneri iz Poljske. Nakon zajedničkog ručka prošetali smo gradom s partnerima iz Poljske.

Prvi dan treće mobilnosti projekta "Think globally, act locally" započeli smo posjetom jednom od dva dijela Städtische Gesamtschule Iserlohn, Gerlingsenu. Nakon aktivnosti upoznavanja, uslijedio je obilazak škole i školskog vrta. Domaćini su priredili koncert koji nas je oduševio. Nakon ručka u školskoj kantini i kratkog odmora započela je večer kuhanja. Učenici su trebali osmisliti menu, potražiti recepte, kupiti sastojke te pripremiti planirana jela. Naše druženje završili smo zajedničkom večerom pripremljenih jela.

Drugi dan mobilnosti projekta započeli smo aktivnim istraživanjem gradskih znamenitosti kroz zadane zadatke koje su pripremili učenici domaćini. Nakon kratkog odmora i zajedničkog ručka, pješice smo se uputili prema drugom objektu Städtische Gesamtschule Iserlohn, Nussbergu. Učenici su predstavili školu i proveli nas prostorima iste.

Treći dan mobilnosti posjetili smo grad Münster. Prijepodne smo posjetili Prirodoslovni muzej. Uz zvučno vodstvo upoznali smo sve odjele, a najveću pozornost učenika privukli su interaktivni sadržaji. Prolazeći gradom uočili smo mnogo zelenila, brojne bicikliste kao i električne autobuse koji svakako potvrđuju da grad djeluje prema ekološkim načelima. Nakon zajedničkog ručka uputili smo se prema zoološkom vrtu. Šetnjom perivojima istog imali smo prilike vidjeti mnoge egzotične i ugrožene vrste. U Iserlohn smo se vratili u večernjim satima.

Posljednji dan treće mobilnosti projekta "Think globally, act locally" u Njemačkoj protekao je radno. Učenici su, podijeljeni u tri internacionalne grupe, radili na različitim zadacima, a rezultate istih predstavili ostalim sudionicima na kraju aktivnosti. Jedna je skupina imala zadatak istražiti razlike između klime zemalja sudionica, uočene promjene posljednjih pedesetak godina te moguće nepogode koje im prijete u budućnosti. Druga grupa je izradila vremensku postaju, dok se treća grupa uređujući školski vrt upoznala s načinima i važnosti kompostiranja. Nakon kratkog odmora, učenici su u učionici mikroskopom promatrali jednog od najvažnijeg sudionika kompostiranja te još jednom osvijestili važnog svakog organizma u ciklusu života. Poslijepodne smo se pješice uputili prema Danzturmu, vidikovcu s kojeg se pruža p

ogled na grad gdje smo naše druženje završili dodjelom certifikata i zajedničkim ručkom.

Put Hrvatske smo krenuli u petak u ranojutarnjim satima kako bi stigli na planirani let. Sretno smo stigli do mjesta gdje smo se i otisnuli na put oko podneva gdje su nas dočekali roditelji.