Vrijeme je za skidanje maski
Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 18. 2. 2015.

Razni prinčevi, kauboji, mladoženje i mlade te ostali likovi iz bajke mogli su se vidjeti i sresti ovih fašničkih dana u našim školama i našem mjestu. No nakon svih tih raznih kostima i karnevalskog šarenila vrijeme je da maske skinemo i upoznamo sebe.

Danas je prema katoličkom kalendaru pepelnica i počinje korizma. U mnogim katoličkim crkvama diljem svijeta svećenici će vjernike posipati s malo pepela izgovarajući riječi: „čovječe sjeti se da si prah i da ćeš se u prah pretvoriti!‟ Zašto bih ja trebao misliti na nekakav prah?  Taj nas liturgijski čin zove na skromnost i poniznost. Sve što imamo, naši talenti i sposobnosti dar su od Boga koje mi razvijamo ili pak zapustimo. Kad postignemo uspjehe i dobre rezultate možemo biti sretni i ponosni te zahvalni Bogu za svoje mogućnosti ali nikako nemojmo postati bahati jer bahati ni nama nisu dragi. I zato, sjeti se da si prah.

Potrebno je ponekad iskreno zaviriti u vlastito  srce, proanalizirati malo svoje postupke i razmisliti o odnosu prema drugima. Postoji opasnost da se čovjeku cijeli život pretvori u maskenbal!  Možeš si slobodno misliti da je vjeroučitelj, jadan, skroz poludio ali...  Sjeti se samo koliko maski dnevno promijenimo. Imamo jednu masku koju stavljamo pred roditeljima, drugu koju stavljamo pred prijateljima, treću pred učiteljima i u svakoj situaciji imamo spremnu prikladnu masku. Zamisli samo da pobrkaš maske i da onu rezerviranu za prijatelje staviš pred roditeljima?! Tako bježimo od stvarnosti i na kraju se skrivamo sami od sebe i sami sebe zavaravamo. To skrivanje i samozavaravanje sprječava nas da se ostvarimo i budemo SRETNI.

Zato nam služi korizma koja može biti vrijeme odricanja, propitivanja i nastojanja u dobru. Korizma je razdoblje od četrdeset dana prije Uskrsa, najvećega kršćanskog blagdana. Najvećega zato jer je svojim uskrsnućem Isus Krist pobijedio smrt i grijeh, pokazao nam smisao patnje i darovao nam život vječni.

Zašto se moram odricati nečega za vrijeme korizme? Ma ne mora se ništa, ali je preporučeno. Zašto? Zato da vidiš da nećeš umrijeti ako npr. ne jedeš čokoladu tih četrdeset dana ili ako četrdeset dana budeš bez, zamisli, facebooka. Odricanje nam pomaže i u jačanju samokontrole koja je itekako potrebna za postizanje bilo kakvog uspjeha.

Iskoristi ovu korizmu, zaviri u svoje srce i vidjet  ćeš koliko si zapravo spreman na odricanje, koliko si spreman živjeti za drugoga. Što znači živjeti za drugoga pokazao nam je sam Isus Krist koji je dao sve ne samo za neke tamo ljude nego konkretno za tebe.   Donesi odluke i hrabro ih ostvaruj jer dobre odluke i hrabro srce, uz Božju pomoć, donose slatke plodove.