2015-02-13 19:24:15

Valentinovo - "Velika srca vole, mala traže da budu voljena" Tagore

Danas su učenici 1., 2., 3. i 4. razreda obilježili Valentinovo, izradom tradicionalnih crvenih srca u koja su upisali neke za njih važne poruke (ljubav, nježnost, zaljubljenost, dobrota, mir...) 

Jeste li znali?

Najstariju čestitku za Valentinovo napisao je francuski  vojvoda Charles Orleanski. Namijenio ju je svojoj supruzi dok je bio u zatočeništvu u Engleskoj. Simbol je Valentinova i Kupid, starorimski bog ljubavi. Svake se godine za Valentinovo pošalje oko milijardu čestitaka, a nešto više pošalje se jedino za Božić. Valentinovo je, uz Majčin dan, dan i kada se kupuje najviše cvijeća. Svake godine djevojke i žene širom svijeta na Valentinovo zajedno dobiju oko 50 milijuna ruža. U Veronu, rodni grad Romea i Julije, svake godine pristigne oko tisuću ljubavnih pisama za Juliju. U Americi, čak 15 posto čestitaka za Valentinovo djevojke pošalju same sebi.

 

Zašto obilježavamo Valentinovo?

Obilježavanje Valentinova ima dugu tradiciju. Sveti Valentin živio je u starom Rimu za vrijeme cara Klaudija II. Car je zabranio ženidbu i zaruke vojnicima kako bi spriječio njihovu želju za ostankom kod kuće umjesto odlaska u rat.

Svi svećenici odlučili su poštovati ovu carevu odluku, pa nisu više htjeli vršiti sam obred vjenčanja. Svećenik po imenu Valentin oglušio se na carevu odluku i počeo je potajno održavati ceremonije vjenčanja mladih parova koji su to željeli. Povezanost sv. Valentina uz pitanja ljubavi potječe iz legende o braku mlade kršćanske s rimskim legionarom, koji je iz ljubavi prema njoj također postao kršćaninom.

Sveti Valentin je vjenčao mlade parove  sve dok ga vlasti nisu ulovile i bacile u tamnicu. Dana,14. veljače  278. godine poslije Krista, svećeniku Valentinu odrubili su glavu. Nedugo nakon smrti narod ga je proglasio svecem, a kada se u Rimu učvrstilo kršćanstvo, svećenstvo je odlučilo spojiti blagdan Luperkalija i smrt svetog Valentina u jedan blagdan. 


Osnovna škola Barilović