« Ožujak 2024 »

Sigurnost na internetu: eSigurnost i eTwinning
Autor: Vesna Car, 21. 1. 2019.

Ovo je stranica na kojoj možete pronaći više o sigurnosti na internetu u eTwinning projetima. Kako bi i učenici i roditelji doznali više o sigurnosti što se tiče eTwinning projekata pod OPŠIRNIJE donosimo pravila kojih se eTwinneri moraju pridržavati..

Ovo su pravila kojih se eTwinneri moraju pridržavati:

1. Zloupotreba internog sustava za slanje poruka

Ne šaljite prekomjerno poruke učiteljima s kojima ne surađujete. Prije slanja poruke povjerite profil korisnika i provjerite je li korisnik spreman sudjelovati u vašim projektima, uvjereite se da je sadržaj poruke odgovarajući. Ne šaljite istu poruku na više adresa.

2. Upotreba eTwinninga u komercijalne svrhe

Strogo je zabranjeno koristiti ovu platformu u komercijalne svrhe. Tvrtke, događanja, inicijative, aktivnosti ili komercijalni softver će biti uklonjeni kao i njihov pristup platformi.

3. Neželjeni sadržaj na forumima

Na forumima eTwinning Live partnera objavljuje se više tisuća poruka. Provjerite je li vaša poruka u skladu s temom. Prije objavljivanja novog posta, provjerite postoje li druge relevantne poruke i odgovorite na njih. Pomozite nam da forumi budu relevantni i tako unaprijedite suradnju!

4. Nevažni ili neprimjereni komentari na objave drugih korisnika

Želite li na profilu drugog korisnika objaviti komentar, uvjerite se da je komenar korisnika relevantan. Komenatari moraju biti namijenjeni pojedinim korisnicima i vezani za njihovu objavu. Ne šaljite isti komentar raznim korisnicima.

5. Slanje molbi za kontakt i poziv na sudjelovanje u projektima slučajno izabranim korisnicima

Ne šaljite molbe za kontakt ili poziv na sudjelovanje u projektu eTwinnerima s kojima nikad niste stupili u kontakt. Broj kontakata a vašem pozivu mora biti smislem i razuman. Želite li primati objave određenog korisnika, slijedite ga.

6. Pozivi na događanja

Izbjegavajte pozivati svoje kontakte na događanja koja organizirate, osim ako niste sigurni da ti kolege mogu i zaista žele sudjelovati na njima. Slučajna pozivnica na događaje organizirane u vašoj školi smatrat će se neželjenom poštom.

7. Maltretiranje i zastrašivanje

eTwinning ne dozvoljava maltretiranje ni zastrašivanje korisnika portala. Ako ste žrtva mrežnog maltretiranja ili zastrašivanja, dma prijavite primljeni sadržaj ili se obratite nacionalnoj službi za podršku eTwinningu u vašoj zemlji.Takvim će osobama biti trajno zabranjen pristup eTwinning platformi.

8. Intelektualno vlasništvo

Svakako provjerite krši li sadržaj koji unosite na platformu autorska prava. Prije slanja slika videa, dokumenata ili drugih resursa, provjerite imate li pravo na to.eTwinning platforma ne može prenositi video snimke - morate učitati svoj video prvo na YouTube, DailyMotion ili Vimeo, a zatim dodati vezu na eTwinning. Ne zaboravite poštivati zaštitu autorskih prava.

9. Lažno predstavljanje

Ne smijete se lažno predstavljati ili predstavljati kao druge osobe ili grupe/organizacije koje ne zastupate na način koji namjerava zavarati ili koji druge osobe dovodi u zabludu, zbunjuje ili vara.

10. Učenici (maloljetnici)

eTwinning ozbiljno shvaća privatnost i sigurnost učenika. Ne objavljujte kontakte učenika na portalima eTwinning Live profil, TwinSpace, Grupe, itd. Ako to ipak odlučite učiniti, morate zatražiti dozvolu roditelja il na način koji ne omogućuje prepoznavanje učenika na slici.

11. Privatne informacije i osjetljivi podaci

Budite pažljivi pri objavi podataka koji se odnose na druge. Ne biste trebali dijeliti svoje ili druge privatne podatke eTwinnera - poput osobnih telefonskih brojeva i adresa, detalja o kreditnoj kartici ili drugim privatnim podacima - ili intimne slike i videozapise. Uvijek dobro promislite prije objavljivanja!