« Ožujak 2024 »

Natječaj Royalove zaklade za međugeneracijsku solidarnost
Autor: Vesna Car, 24. 1. 2014.

Naziv ovogodišnjeg nagradnog natječaja je „Škola – prijatelj starijih: Kako se to piše?“, kojim želimo potaknuti učenike na osmišljavanje i pisanje teksta o osobama treće životne dobi. U skladu s Danom materinjeg jezika, posebno ohrabrujemo mlade natjecatelje da svoj rad napišu uz pomoć starijih koji će ih naučiti pokoju novu riječ ili izraz iz svoga kraja, a koji je novim generacijama nepoznat.

Ovakvim natječajem potičemo na suradnju sa starijima, na učenje i upotrebu materinjeg jezika te aktivno uključivanje u aktivnosti svojih škola te Zaklade Royal međugeneracijska solidarnost.

Temeljem Odluke Zakladne uprave Royalove zaklade za međugeneracijsku solidarnost od 16. siječnja 2014. godine, a povodom obilježavanja  Međunarodnog dana materinjeg jezika, Royalova zaklada za međugeneracijsku solidarnost (dalje: Zaklada) objavljuje

osnovnim školama u Republici Hrvatskoj

za prijave u natjecanju pod nazivom

„Škola – prijatelj starijih: Kako se to piše?"

I.

Predmet Javnog poziva je dodjela jednokratne novčane nagrade  osnovnim školama na području Republike Hrvatske za najbolje napisani učenički tekst u školskoj godini 2013./2014., na temu treće životne dobi. Nagrade dodjeljuje Royalova zaklada za međugeneracijsku solidarnost (dalje: Zaklada), povodom obilježavanja 21. veljače, Međunarodnog dana materinjeg jezika.

Svrha Javnog poziva je promoviranje vizije i misije Zaklade: poticanje na suradnju među generacijama s ciljem poštivanja osoba treće životne dobi, rušenje predrasuda o starenju, motiviranje i poticanje pojedinaca i institucija na svakodnevne, lako ostvarive male aktivnosti kojima će se činiti velike stvari u životu osoba treće životne dobi.

Javni poziv je namijenjen školama, odnosno učenicama i učenicima osnovnih škola koji prepoznaju probleme svojih sugrađana treće životne dobi, koji se žele uključiti volonterskim radom u poboljšanje kvalitete njihova života, te koji svijet oko sebe i sve njegove dobre i loše strane kao svjedoci događanja bilježe pisanim radovima.

Škole (učitelji, nastavnici, profesori, pedagozi, psiholozi, ravnatelji…) trebaju odabrati najbolje pisane radove svojih učenika na temu starosti i starenja (kako ih učenici vide) i poslati ih na adresu Zaklade.

Zaklada će dodijeliti do tri jednakovrijedne nagrade osnovnim školama čije će prijave dokazati kreativnost, inovativnost, maštovitost, pismenost, ukazati na rad s učenicima i starijima.

Nagrade su priznanje i e-čitač učeniku i novčana nagrada školi, u ukupnom iznosu do 5.000,00 kuna.

Nakon zaključenja Javnog poziva, Odbor za dodjelu nagrada (dalje: Odbor), koji imenuje Zaklada, odabrat će najkvalitetnije pristigle prijave, koje svojom tematikom najviše odgovaraju ciljevima i vrijednostima Zaklade.

Zaklada ima pravo, na temelju mišljenja Odbora, ne dodijeliti nagradu ukoliko na Javni poziv pristignu nedovoljno kvalitetne prijave, koje sadržajem ne odgovaraju misiji i viziji Zaklade.

II.

Javni poziv namijenjen je svim osnovnim školama na području Republike Hrvatske:

-      koje odaberu i pošalju radove učenika na temu treće životne dobi, napisane na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektu, latinicom i u skladu s hrvatskim pravopisom,

-      koje u svojim zajednicama promoviraju rad sa starijima i međugeneracijsku solidarnost.

III.

Zainteresirane osnovne škole mogu poslati do tri Prijave za javni poziv, jedan učenik može sudjelovati samo s jednim radom.

Prijava treba sadržavati:

-        rad učenika, najviše na tri stranice A4 formata (30 redaka po stranici, s proredom 1,5 , veličine slova 12, napisano na računalu),

-        ime i prezime učenika – autora rada, naslov rada, razred, naziv škole,

-        potpisanu i ovjerenu Prijavu sudjelovanja (sa svim traženim podacima, popunjenu na računalu),

-        svi radovi moraju biti napisani u skladu s pravopisnim načelima hrvatskog jezika, svaki rad isprintan i dostavljen u pet kopija,

-        navesti što škola planira učiniti s eventualno primljenom novčanom nagradom.

IV.

Kriteriji za odabir nagrađenih su:

-        pismenost,

-        maštovitost, inovativnost, kreativnost,

-        promicanje empatije, poštivanja različitosti, razumijevanja potreba i                                                                                                  načina života starijih, poticanje aktivnosti poboljšanja života starijih u vlastitoj sredini

-        doprinos promociji rada/aktivnosti za dobro starijih i opće dobro u zajednici,

-        suradnja s drugim sudionicima (izvan škole), posebno suradnja sa starijim osobama u potrazi (i korištenju) dijalekta i/ili starih naziva,

-        prijavljeni radovi moraju biti iz školske godine 2013./2014.,

-        prijavljeni radovi ne smiju biti objavljeni, izvedeni ili nagrađivani prije objave rezultata ovog Javnog poziva.

V.

Osnovne škole koje su dobile nagradu Royalove zaklade za međugeneracijsku solidarnost u bilo kojem Javnom pozivu „Škola – prijatelj starijih“  se ne mogu prijaviti na ovaj Javni poziv.

VI.

Za sve što ovim Javnim pozivom nije obuhvaćeno ili regulirano primjenjuje se Zakon o obveznim odnosima.

VII.

Prijave na Javni poziv podnose se do zaključno 21. veljače 2014. godine.

Prijave s potrebnom dokumentacijom podnose se na adresu:

Royalova zaklada za međugeneracijsku solidarnost

Trg Mažuranića 13, 10 000 Zagreb

(s naznakom – „Škola – prijatelji starijih: Kako se to piše?“

Prijave dostavljene osobno ili poslane poštom nakon roka za podnošenje prijava, koje nisu potpune ili sadrže odstupanja ili dijelove koji nisu u skladu s Javnim pozivom i koje su pisane rukom neće se razmatrati.

Zaklada će obavijestiti eventualne dobitnike nagrada i zainteresiranu javnost o rezultatima Javnog poziva do kraja travnja 2014. godine.