« Ožujak 2024 »

Isus je uskrsnuo!
Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 4. 4. 2015.

Treći dan nakon Isusove smrti i ukopa Marija Magdalena i Marija Jakovljeva krenule su na Isusov grob, prema židovskoj tradiciji, pomazati tijelo sa miomirisima. Možemo zamisliti kako su se one osjećale na tom svom putu do Isusovog groba.

Još svježe slike muke i smrti osobe koje toliko poštuju i kojoj toliko vjeruju i svijest da te osobe nema više među njima sigurno je u njima stvarala osjećaj tuge. Premda je sam Isus Krist govorio da će uskrsnuti, vjerujem da je teško bilo razumjeti i u tom trenutku hoda prema grobu razmišljati o mogućnosti da je Isus uskrsnuo. O tome nam svjedoči i sama činjenica da su pripremile miomirise za pomazivanje tijela.

Dolaskom na grob žene zatiču grob prazan. Anđeo Gospodnji ženama je navijestio radosnu vijest o Isusovom uskrsnuću. U tom trenutku njihova najveća žalost pretvara se u radost, pjesmu i klicanje. Isus Krist, naš učitelj i Gospodin, pobijedio je smrt i grijeh! Doista, Isusova muka, smrt i uskrsnuće povijesni su događaji, nisu izmišljene priče i puka tradicija dijela čovječanstva. Teško je danas promišljati o Uskrsu, Isusovom otkupiteljskom djelu. Teško je uopće shvatiti i prihvatiti da je netko spreman trpjeti i proći kroz smrt za mene, da bih ja živio, da bih imao život vječni. Divna je spoznaja da je Isus Krist na svakom koraku svoga križnog puta i u svakom trenutku svojega uskrsnuća imao u mislima, konkretno, svakoga od nas. Kako je Bog divan i nježan sa nama. Poklonivši nam slobodnu volju, dao nam je mogućnost prihvaćanja ili odbacivanja vjere u uskrsnuće i život vječni. Nema sile i prisile, samo LJUBAV!

Židovi su imali žrtveno janje koje bi prinosili Bogu kao zadovoljštinu za grijehe. Isus Krist dobrovoljno je pristao biti žrtvovan kako bi nas otkupio. Zato je jedan od simbola Uskrsa upravo janje koje simbolizira i samog Isusa Krista kojeg nazivamo Jaganjcem Božjim. Uskrsna svijeća koja u crkvama gori od Uskrsa pa do blagdana Duhova simbolizira pobjedu svjetla nad tamom, simbolizira svjetlo uskrsne noći. Najrašireniji simbol Uskrsa je pisanica. Jaje simbolizira novi život , početak nečeg novoga.

Uskrs je najveći kršćanski blagdan jer je Krist svojim uskrsnućem i svima nama dao mogućnost vječnoga života. Svima od srca želim da nam se, poput ovim ženama iz evanđelja s početka teksta, srce napuni uskrsnom radosti, oči otvore da vide a um da shvati i prihvati što je Krist, pobjednik, svojim uskrsnućem učinio za nas.

Sretan i blagoslovljen Uskrs želi vam vjeroučitelj Jure Gagić!