Sveti Josip
Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 19. 3. 2015.

Dana 19. ožujka blagdan je svetog Josipa. Sveti Josip prevažan je svetac da bi o njemu bilo dovoljno napisati par biografskih podataka.

Uglavnom ljudi znaju da je bio potomak slavnog kralja Davida, zaručnik Blažene Djevice Marije, da je po zanimanju bio drvodjelja, da je bio Isusov poočim i glava svete nazaretske obitelji. Odlukom Hrvatskog sabora iz 1687. proglašen je zaštitnikom Hrvatske i hrvatskog naroda, njemu je posvećena i župna Crkva u Barilovičkom Leskovcu u koju pripada i naša škola.

Ako bi svetog Josipa trebali opisati riječima našeg vremena, slobodno možemo upotrijebiti riječi i pojmove poput ljudina i frajer. I zaista! Iz ljubavi prema Mariji i povjerenja prema Bogu, Josip pristaje živjeti onakav život kakvog nije planirao. Uf, teško je to, tako je teško prihvatiti da se nešto događa mimo naših očekivanja i suprotno od našeg plana. Zamisli si samo u kakvoj je situaciji bio Josip! Imao je mladu, lijepu, pametnu i dobru zaručnicu Mariju. Planirali su vjenčanje i zajednički život. Nadali su se dječici i svemu onome čemu se nada i raduje jedan mladi par koji planira bračni život. Ali, Bog je imao drugačiji plan za Josipa.

Marija je začela po Duhu Svetomu i postala majkom samog Spasitelja. Kao i svaki čovjek i Josip je imao slobodnu volju i mogao je pobjeći od novonastale situacije. Što bi bilo s njim da je pobjegao ne znam, ali sam siguran da se Bog na njega ne bi naljutio, jer Bog je ljubav. Josip nije pobjegao nego je prihvatio Božju volju za svoj život jer je imao povjerenja u Boga. Tako je dobio važnu ulogu, da bude zaštitnik i hranitelj malenom Isusu kroz odrastanje i potpora Blaženoj Djevici Mariji. Bog koji je sama ljubav i milosrđe proslavio se kroz život svetog Josipa na najljepši mogući način.

Josipovo povjerenje u Boga može biti divan primjer čovjeku današnjeg vremena koji više nego ikada misli da može i zna upravljati ne samo sa svojim nego i sa tuđim životima. Najveća greška koju čovjek može učiniti je zauzeti stav ˝ja sam gospodar svoga života i živjet ću kako ja hoću...˝, dragi prijatelju to je siguran put u teško razočaranje. Bog je iz ljubavi stvorio svakog čovjeka i za svakoga želi da bude sretan. Sveti Josip nam pokazuje da vjerovati Bogu te eventualna propast vlastitih planova ne znači gubitak života, nego upravo suprotno. Vjerovati Bogu i prihvatiti njegovu volju znači život pun smisla i radosti, jer On koji te stvorio točno zna i što je tvome srcu potrebno za tu radost i taj mir.

Svima koji nose ime ovog velikog sveca želim sretan imendan i svako dobro po zagovoru svetog Josipa.

Jure Gagić, vjeroučitelj