Ovaj mjesec: 1902
Isus Krist se nije umorio!
Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 26. 3. 2016.

Čitajući Novi zavjet možemo upoznati kolika je brojna čuda Isus Krist učinio za čovjeka, imajući na umu uvijek i samo čovjeka i njegovo dobro. Isusu je čovjek važniji od zakona, običaja ili tradicije. I zaista brojna su i neobjašnjiva čuda koja su se događala, od oživljavanja mrtvih, ozdravljenja bolesnih, oslobađanja opsjednutih, pretvaranja vode u vino, pa do smirivanja oluje... mogli bi tako nabrajati redak po redak Svetoga pisma i diviti se čudima koje je Isus činio.

Sve je to lijepo, ali kakve to veze ima sa mnom, možemo pomisliti. Moj život je konkretan sa konkretnim problemima, sa računima koje treba platiti, sa obiteljskim i društvenim odnosima koji znaju biti izvor napetosti i tjeskobe, sa zdravstvenim problemima nikako na kraj i nitko me ništa ne pita. Vrlo se lako čovjek prepusti takvoj spirali loših misli i ne može naći izlaz, nego razmišlja, promišlja, mudruje i pati.

Ali ako je Sveto pismo napisano i dovršeno ne znači da Isus Krist i dalje ne čini čudesa. Danas u svijetu mediji nas hrane lošim vijestima, nesrećama, prevarama, lažnim receptima za sretan život, savjetima kako zavoditi, kako prodati stari automobil, kako što bolje iskoristiti godišnji odmor... ispraznost nad ispraznostima. Kako, zašto? Pa koliko ima ljudi koji itekako imaju mogućnosti i paze što jedu, časte se skupim provodima i luksuzom, imaju pažnju i divljenje drugih, ali sve jedno nisu sretni. Što više imaju, što više ulažu nadu u to svoje bogatstvo to je njihovo razočaranje životom teže i bolnije. I onda opet iznova imamo vijesti o poznatom glumcu, pjevačici koji je završio na liječenju, koji se predozirao ili si je oduzeo život, a imali su ¨sve¨.

Nigdje u medijima nećemo pročitati da Isus Krist i danas djeluje.             I danas postoje brojna svjedočanstava o čudesnim izlječenjima, oslobođenjima od ovisnosti, promjenama života i obiteljskih situacija koja su sama po sebi neobjašnjiva, a u biti vrlo su jednostavna za objasniti - Krist se u ljubavi nije umorio. Doista, Bog je postao čovjekom, Isus je bio pravi Bog i pravi čovjek. Kao pravi čovjek susretao se sa svim onim s čim se svaki čovjek susreće i tugom i tjeskobom i hladnoćom, neimaštinom ali i s radošću, druženju sa prijateljima... bio nam je u svemu jednak osim u grijehu. Kao pravi čovjek Isus Krist je imao i slobodnu volju! To znači da je na križ pristao dobrovoljno, nije bio isprogramiran za tu misiju i poput robota je izvršio. Smrt na križu bila je kazna za najgore zločince, kazna muke i poniženja ali Krist, premda nevin, nije se opirao, nije bježao. Mogućnost odabira razvoja situacije vidimo iz Isusove molitve Ocu u Maslinskom vrtu, kad moli da ga mimoiđe taj kalež, ali se odmah ispravlja i u molitvi naglašava neka se vrši volja Očeva. Ako je Isus činio tolika čuda mogao je učiniti i čudo na križu, mogao je u trenutku bičevanja spriječiti svoje mučitelje, učiniti da ga udarci ne bole, mogao je ali nije, izabrao je podnijeti žrtvu za naše spasenje, za spasenje upravo tih koji ga ranjavaju. Veliko je to otajstvo, neshvatljivo čistom razumskom promišljanju. Promišljanju koje bježi od patnje, žrtvovanja i koje je sklono traženju sreće tamo gdje je nema. Nakon muke i smrti, Isus je nakon tri dana Uskrsnuo i time zadao zadnji udarac grijehu i smrti. Od sad grijeh nema više zadnju riječ, zadnja je Kristova, a to je novi život i zato je Uskrs najveći kršćanski blagdan.

I mogu znatiželjni tražiti znanstvene dokaze, čeprkati po kostima u Svetoj zemlji tražeći Isusove posmrtne ostatke, ne bi li tako dokazali da Isus ipak nije uskrsnuo, mogu, slobodni su. Ali svatko onaj tko se u svojim životnim lutanjima nađe pred zidom i tko zavapi Isusu Kristu vidjeti će pobjedu uskrsloga Krista u svom životu. Zbilja su brojna čudesa koja mijenjaju živote i koja svjedoče da se uskrsnuli Krist nije umorio u ljubavi prema čovjeku, u ljubavi prema tebi. Bez obzira na tvoju životnu situaciju, opredjeljenja, stavove Isus Krist te neizmjerno ljubi, gleda sa nježnošću i čeka te strpljivo. Kad u nastojanjima da riješiš svoje probleme iscrpiš sve svoje mogućnosti, kad pritisnut brigama života izgubiš snagu, sjeti se da je netko za tebe prošao kroz smrt, bez straha i nelagode mu se obrati i vidjet ćeš da će uskrsnuli Krist dovesti u red tvoj život do najsitnijeg detalja. Bez osuđivanja i moraliziranja sa puno ljubavi i nježnosti. Iskreno i od srca želim svima i sebi da nam ovaj Uskrs bude početak jednog novoga hoda sa Isusom, koji će nam dati snage za svaki korak koji je pred nama, koji će biti sa nama u svakom problemu na kojeg naiđemo te da možemo, gdje god da idemo, svjedočiti pobjedu uskrsloga Isusa Krista nad našim slabostima i grijesima.

Sretan i blagoslovljen Uskrs želi vam vaš vjeroučitelj!